Hayalinizdeki tatil için, vize almanız gerekiyor, gerekli olan tüm detayları sizler için derledik.

Web sitemiz üzerinden yapacağınız vize taleplerinde seyahat danışmanlarımız sizi arayarak gerekli belgelerle ilgili bilgilendirecektir. Vizeyi bizden almak gibi bir mecburiyetiniz yoktur. Dileyen misafirlerimiz direkt konsolosluklara veya aracı kurumlara başvuru yapabilirler. T.C vatandaşı olmayan misafirlerimiz katılacakları turda vize gerekip gerekmediği hakkında bilgi almak için direkt ilgili konsolosluktan bilgi alabilirler.

Vize nedir?

Vize, bir devletin dış temsilcilikleri veya sınır makamları aracılığıyla, ülkesine seyahat edecek bir yabancının pasaportuna koyduğu ve bu yabancının ülkesinin sınır kapısına kadar giderek sınır makamlarına giriş için başvuru yapabileceğini girebileceğini gösteren bir kayıttır. Bir kişinin vizede belirtilen tarihler arasında bir Ülkeye seyahat etmesine izin vermektedir. Ancak bu ülkeye girişi garanti etmemektedir. Giriş Noktasındaki bir Göçmen Bürosu Memuru, giriş iznini verme veya reddetme ve bir kişinin Ülkede kalabileceği süreye karar verme yetkisine sahiptir.

Vize nereden alınır?

Vizeler, seyahat edilecek ülkenin;

1. Büyükelçiliğinin Konsolosluk Bölümünden;

2. Başkonsolosluğundan veya

3. Konsolosluğundan alınır.

4. Bazı ülkeler, Fahri Başkonsoloslukları veya Fahri Konsoloslukları aracılığıyla da vize verebilmektedirler.

Bazı ülke yetkili birimleri, aracı kurum kullanmaktadır. Aracı kurumlar veya doğrudan konsolosluk işlemleri için magnettur, misafirleri için vize işlemlerini vizeci aracılığı ile gerçekleştirmektedir.

Vize alınırken hangi belgeler istenir?

Vize başvurusunda istenilen belgeler ülkeden ülkeye, seyahat amacına veya başvuranın pasaportunun türüne (diplomatik, hizmet, hususi, umuma mahsus pasaport veya seyahat belgesi) ve hatta zamandan zamana büyük değişiklikler gösterebilmektedir. Seyahat edeceğiniz ülkenin vize için gerekli evraklarının detaylarını, satış danışmanımızdan (mail olarak) yazılı temin edebilirsiniz.

Vize başvurularında dikkat edilecek hususlar nelerdir?

Pasaportun yıpranmamış olması gerekir. Yıpranmış pasaporta vize alsanız dahi sınırdan geri çevrilmeniz mümkündür. Yeşil pasaportu ile seyahat edecek misafirlerimizin, eğer pasaportlarının alınış tarihi 10 yıldan eski ise; pasaportlarını yenilemeleri gereklidir. Aksi halde gidecekleri ülkeye kabul edilmeyebilirler ve/veya Türkiye'den havayolu firması tarafından uçuşları gerçekleştirilmeyebilir. Pasaportunuzun geçerlilik süresinin turun bitiş tarihinden itibaren en az 6 ay olmasına özen göstermelisiniz. Bu hususu vize talep edeceğiniz ülkenin temsilciliğinden teyit ettirmenizde yarar vardır. Pasaportunuzda en az iki adet boş sayfa olması gerekmektedir. Mülakat sırasında, yetkilinin sorularına doğru yanıtlar vermeniz önemlidir. Başvurunuzu eksiksiz belgelerle yapınız. Tahrif edilmiş veya sahte belgelerle başvuruda bulunmak yasalara göre suçtur. Vize bir egemenlik hakkıdır. Bu nedenle başvurunuzun reddedilebileceğini önceden kabul ediniz. Mülakat sırasında, yetkilinin, hakkınızda olumlu izlenim edinmesi, başvurunuzun kabul edilme şansını arttırır. Seyahatinizi gerçekleştirebilecek ekonomik olanaklara sahip olduğunuzu belgelemeniz beklenir. Mülakatın amacı; seyahat edeceğiniz ülkenin makamlarının bu ülkeye seyahat edecek yabancılar için belirlediği koşulları taşıyıp taşımadığınızı anlamaktır. İşsiz iseniz veya kendinizin ve bakmakla yükümlü olduğunuz kişilerin geçimlerini sağlayabilecek düzenli ve yeterli bir gelir düzeyine sahip değil iseniz, potansiyel bir göçmen olarak kabul edileceğinizden, vize alma şansınız oldukça düşüktür. Bu durumda iseniz, vize başvurusunda bulunmamanız sizin için uygun olacaktır. Reddedileceğini bildiğiniz bir talepte bulunmaktan kaçınmanız zaman ve paradan tasarruf etmenizi sağlayabilir. Bazı ülkeler vize harcının yanında, yüksek sayılabilecek meblağlarda başvuru veya işlem harcı almaktadırlar. Bu koşullar ülkeden ülkeye değişmektedir. Seyahat danışmanlarımızdan detaylı bilgi alabilirsiniz. Tüm yurt dışı turlar için vize alınmış olması o ülkeye giriş yapılabileceği anlamına gelmez ve pasaport polisi sizi ülkeye sokmama yetkisine sahiptir. Böyle bir durumda sorumluluk yolcuya aittir.

Bir Ülkenin vize başvurumu reddetme hakkı var mı?

Uluslararası hukukta Devletlerin ulusal egemenlik yetkileri esastır. Bu egemenliklerini sınırları içerisinde çıkardıkları yasalar ile diledikleri gibi kullanırlar. Ulusal egemenlik yetkileri arasında ülkelerine hangi yabancıların hangi koşullarla girebileceklerini belirlemek de vardır. Vize bu amaca hizmet etmektedir. Devletin bu yetkisi uluslararası hukuk bakımından tartışılmazdır. Devletler egemenlik yetkilerini kendi iradeleriyle sınırlayabilirler. Dolayısıyla böyle bir hakkı vardır.

Schengen vizesi nedir?

Schengen vizesi, 1995’te yürürlüğe giren Schengen Sözleşmesi ile doğmuş kısa süreli (90 gün) seyahatleri kapsayan bir vize türüdür. Bu vize türü ile Schengen Bölgesi’ne üye ülkelere serbestçe seyahat edilebilir. Burada dikkat edilmesi gereken konu seyahatin başladığı ülkedir. Schengen vizesinin alındığı ülkeden Schengen Bölgesi’ne giriş yapılması önemlidir. Söz konusu vize türü ile Schengen Bölgesi’ne giriş yapılmasının ardından diğer ülkelere serbestçe seyahat etme olanağı sağlanmış olur. Örneğin Almanya’ya gitmek üzere alınan vize ile önce İtalya’ya gitmek mümkün olmayacaktır. İlk giriş Almanya’dan yapıldı ise sonraki seyahatlerde bölgeye üye ülkelere rahatlıkla seyahat edilebilir.

Schengen vizesi hangi ülkeler için geçerlidir?

Schengen’e üye 26 ülke bulunur: Almanya, Belçika, Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Hollanda, Finlandiya, Fransa, Lüksemburg, İspanya, İsveç, İtalya, Macaristan, Letonya, Litvanya, Yunanistan, Malta, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya gibi AB üyeleri ülkeler. AB’ye üye olmayan İsviçre, İzlanda ve Norveç gibi ülkeler de AB üyesi ülkeler ile bir anlaşma imzalamış ve Schengen Bölgesi uygulamalarını benimsemişlerdir.

Vizesiz seyahat edebileceğim ülkeler hangileri?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vizesiz giriş yapabilecekleri paket turlarımızı görmek için linke tıklayabilirsiniz. https://www.magnettur.com/vizesiz-turlar

Vizesiz almak için neden magnettur’u seçmeliyim?

Profesyonel partner vize firmamızla sizleri başvuru formu doldurulması, kontrolü, randevu alınması, randevuda eşlik edilmesi, evrak listesinin temini ve evraklarınızın kontrollerinin yapılması gibi hataya müsaade etmeyecek şekilde işlemlerinizi gerçekleştirmek üzere hizmetinizdeyiz. Sizin için vize alımını kolay ve hatasız bir hale getiriyoruz.