Viyana Gezelim Görelim

Viyana Gezelim Görelim

Kozmopolit yapısı ile geçmişten beri dokusunu korumayı başaran Viyana, Avusturya'nın kültür, turizm, ticaret ve ulaşım gibi pek çok farklı alanda gelişmiş şehirleri arasından öne çıkıyor. Ülkenin başkentliğini yapan kentte yapabileceğiniz pek çok aktivite seçeneği mevcut. İster kültür turizmi isterse doğa gezintisi amacıyla tatil planlayabilirsiniz. Viyana turu yapmak istiyorsanız ilkbahar ve sonbahar gibi geçiş mevsimlerini tercih etmenizi öneririm. Böylelikle şehrin karmaşasından uzaklaşarak kendi isteğinize göre bir gezinti yapabileceksiniz.

Viyana Ulaşım : Türkiye'den Viyana'ya her gün aktarmasız uçuş seferleri yapılıyor. Ankara, İzmir, İstanbul ve Antalya gibi büyük şehirlerden direkt olarak uçuşunu gerçekleştirebilirsiniz. Kentin havalimanı merkeze 20 km uzaklıkta bulunuyor. Havaalanına indikten sonra yaklaşık 20 dakika içerisinde merkeze gidebilirsiniz. Ayrıca otobüs ve tren hattını kullanarak da otelinize veya konaklayacağınız bölgeye ulaşabilirsiniz. Tren hattı, yarım saat aralıklarla hareket ediyor. Tercihe göre otobüse binerek 20 dakika içerisinde Viyana merkeze inebilirsiniz. Şehir merkezine indikten sonra da Viyana gezilecek yerler için tatlı bekleyişe başlayabilirsiniz. 

Viyana Gezilecek Yerler : Göz alıcı şehir; tarihi, doğal ve kültürel güzellikleri ile turistlere unutamayacakları güzel bir tatil deneyimi yaşatıyor. Kentin en güzel yanı tarih ile iç içe olan dar caddeleri. Hemen hemen her caddesinde geçmişe dair izler taşıyan tarihi binalarla karşılaşmak olası. Avusturya'nın başkentliğini yapan kente kendiniz gezi planlayabileceğiniz gibi turlar aracılığıyla keşfedebilirsiniz.

Hofburg Sarayı : Viyana'da gezilecek yerler denildiğinde ilk durak genellikle Hofburg Sarayı oluyor. Kompleks bir yapı özelliği gösteren sarayın bünyesinde şapel, klise, müze gibi eklentilerin yanı sıra başbakanlık makanları, İspanyol Binicilik Okulu ve Avusturya Ulusal Kütüphanesi yer alıyor.

Karl Kilisesi : VI Kral Karl tarafından inşa ettirilen kilise, görkemli ambiyansı ile ilk bakışta büyülüyor. Yapıtının iki yanında yer alan sütunlar, Roma'daki Traianus Sütunu'ndan ilham alınarak tasarlanmış. Sağdaki sütun cesareti, soldaki sütun ise sadakati temsil ediyor.

Aziz Stefan Katedrali : 12 yüzyıla ait olan heybetli katedral, şehrin en önemli simgelerinden bir tanesi. Kendine has muazzam tasarımı ile dikkati çeken yapının her köşesinde gotik tarzda detaylar göze çarpıyor. Kule Külahı, Vaiz Kürsü, Puperest Kuleler, Singer Kapısı, Devler Kapısı görülmesi gereken başlıca bölümlerinden.

Schönbrunn Sarayı ve Bahçeleri : İmparatorun yazlık konutu olarak kullanılan Schönbrunn Sarayı,  ihtişamlı ve lüks süslemeleri ile görenleri hayrete düşürüyor. Yeşil dokusu ile huzur veren bahçeleri ise patika yollar, çeşmeler, ağaçlar ve heykeller ile süslenmiş. Imperial Tour yaparak sarayın belirli bölümlerini gezebilir ve tarihi hakkında ilginç bilgiler edinebilirsiniz. 

Opera Binası : Neo-Rönesans tarzında dizayn edilen Opera Binası, kentin sembolik yapılarından birisi. Binaya rehberli turlar eşliğinde giriş yaparak gezebileceğiniz gibi çeşitli etkinliklere katılarak da gezebilirsiniz. Kültürel aktivitelerden hoşlanıyorsanız, arkadaşlarınızla mutlaka uğrayarak güzel bir performansa katılmalısınız.

Doğa Tarihi Müzesi : Orijinal adı "Naturhistorisches Museum" olan Doğa Tarihi Müzesi, etkileyici ambiyansı ile ön plana çıkıyor. Sanat Tarihi Müzesi'nin karşısında yükselen yapıtta arkeoloji, antropoloji, tarih ve zooloji gibi farklı sergiler bulunuyor. Willendorf Venüsü, Hallstatt Arkeoloji Bulutları görmeniz gereken eserlerden birkaçı.

Viyana Belediye Binası : Neo gotik tarzda inşa edilmiş olan Belediye Binası, otantik dokusu ve tasarımı ile kente ayrı bir güzellik katıyor. Göz alıcı bir dekoratif şıklık sunan yapıt, bünyesinde aynı zamanda Eyalet ve Viyana Kent Meclisi'ni de barındırıyor.

Hundertwasser Evi : Sıra dışı tasarımı ile göz dolduran yapıt, Hundertwasser ve Josef Krawina aracılığı ile dizayn edilmiş renkli bir apartman. 4 dükkân, 52 daireden oluşan yapıt, rengârenk ama düzensiz pencereleri ile konsept bir bütünlük oluşturuyor. Eve yekpare açıdan bakıldığında çiçek motifleri, seramik süslemeler, ağaç ve çatı eklemeleri dikkati çekiyor. Hundertwasser Evi'nin ön kısmında gezinizi anımsatabilecek güzel ve renkli bir fotoğraf çektirebilirsiniz.

Albertina Müzesi : Şehrin sanatsal dokusunu vurgulayan en güzel turistik duraklardan birisi de Albertina Müzesi. Habsburg Hanedanı'nın yardımları ile inşa edilen müzede, seçkin bir koleksiyon sergileniyor. El çizimlerinden sulu boy resimlerine kadar pek çok özgün esere burada rastlayabilirsiniz.

 

 

Yorum Yaz

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.