Bangkok Gezelim Görelim

Bangkok Gezelim Görelim

Tayland'ın en büyük şehri ve başkenti olan Bangkok, Güney Doğu Asya'nın en hızlı gelişen ve ekonomik açıdan en dinamik kentlerinden biri. Aynı zamanda dünyanın en popüler turistik mekanlarından biri olan kenti ikiye bölen Chao Praya Nehri, kentte hayatın ana damarını oluşturuyor. Hareketli gece hayatı şarkılara ilham olmuş, tropic meyveleri ve farklı mutfak kültürüyle turistleri mıknatıs gibi çekmekte. İnanılmaz güzellikteki plajlarıyla ünlü tropic adaları da cabası. En iyi gezilecek zamanı Kasım ile Mart ayının sonuna kadar olan dönem.

Bangkok Ulaşım: 2015 yılı trafik endeksi verilerine göre Dünya sıralamasında en yoğun trafiğin olduğu şehirler arasında ikinci sıraya taşınan Bangkok, İstanbul trafiğini bile geçmiş durumda. Bangkok’un trafik yoğunluğu, gitmek istediğiniz destinasyona zamanında varmanızı neredeyse imkansız kılıyor. Bu nedenle Bangkok’ta yaşayanlar taksi ve otobüs dışında; tuktuk, motor, metro, skytrain gibi farklı alternatifleri kullanarak bir çözüm yolu üretmiş durumdalar. Bangkok ziyaretinizde bu ulaşım araçlarını kullanmanız, sizi gitmek istediğiniz yere daha hızlı ulaştıracaktır.

Bangkok Gezilecek Yerler: Bangkok kesinlikle gezilecek ve görülecek yerler açısından Uzakdoğu’nun en zengin şehirlerinden biridir. İşte en popüler noktalar.

Yüzen Çarşı: Dünyanın en ilginç sayılabilecek pazarlarından biri olan ve sabahın  erken saatlerinde açılıp öğlen kapanan Yüzen Çarşı (Floating Market) da Bangkok’ta kesinlikle görülmesi gereken yerlerden biri. Yüzen Çarşı Bangkok’a 120 km. mesafede bulunan Nakhon Pathom şehri yakınlarında yer alıyor. Çarşı nehir üzerinde olduğundan buraya ulaşım tekne ile yapılıyor. Kanallardan geçerek ulaştığınız Yüzen Çarşı’da birçok taze meyve, sebze, el dokumaları, ahşap oymaları, mumlar, buda heykelleri, tütsüler ve daha birçok hediyelik eşya satılıyor. Acıktığınızda taze yemeklerin pişirildiği teknelerden sipariş verip alışveriş keyfinize devam edebilirsiniz.

Kanallar: Başka bir Gaudi çalışması olan Sagrada Familia, kendisinin en meşhur eseridir ve Barselona’nın ikonu halindedir. Büyüleyici muhteşem dış görüntüsünün yanında içindeki müze fantastiktir. 1882 yılında yapımına başlanmış ve hala yapımı bitmemiştir.

What Po: Wat Pho, şüphesiz bu tapınaklar içerisinde en çok ziyaretçi alan tapınak. Şort, mini etek ya da kolsuz tişört ile tapınağa girilemiyor. Bunun için tapınak girişinde uzun kollu elbiseler ücretsiz veriliyor. Thai masajının doğduğu yer olarak da bilinen Wat Pho’nun içinde 15 mt. yüksekliğinde ve 46 mt. uzunluğunda sağ kolu üzerine uzanmış halde Yatan Buda (Reclining Buddha) heykeli bulunuyor. Heykelin ayaklarının altında sedeften yapılmış 108 uğurlu sembol var. Bu 108 uğurlu sembolü simgelemek için heykelin bulunduğu koridora 108 adet bronz kase konulmuş. Ziyaretçiler kendilerine şans getirsin diye bu 108 kaseye para atıyorlar.

Wat Traimit: Görülmeye değer diğer Budist tapınaklarından biri de, Chinatown bölgesinde yer alan Altın Buda Tapınağı (Wat Traimit- Temple of Golden Budha). Heykel 3 mt. boyunda, 5.5 ton ağırlığında tamamen saf altından yapılmış olmasıyla görenlerde hayranlık uyandırıyor. Geçmişte Burmalı istilacılar tarafından bulunmasın diye heykel çimento ile kaplanarak gizlenmişse de 50 yıl kadar önce vinçten düştüğünde heykelin üzerindeki çimento kırılmış ve altın ile kaplı olduğu ortaya çıkmıştır.

Wat Arun: Chao Phraya nehir kenarında yükselen Wat Arun, Tayca’da Şafak Tapınağı anlamına geliyor. Tapınak ismini Hindu Tanrısı “Aruna”dan alır. Beş farklı kuleden oluşan mimarinin, dört kulesini dört farklı rüzgar temsil etmektedir. Yüksekliği yaklaşık 86 mt. olan ve Prang adı verilen ortadaki en yüksek kulesinin gövdesi ise renkli fayanslar ile kaplıdır. 

Grand Palace: Bangkok’un kalbinde yer alan Kraliyet Sarayı başlangıçta birkaç saray binasından oluşmaktaydı; ancak daha sonra eklenen çok sayıda bina ve tapınaklar ile günümüzde 218.400 metrekarelik bir alana ve 100 kadar farklı binaya sahip. Kraliyet Sarayı iç, orta ve dış alan olmak üzere üç bölümden oluşmakta olup, iç alana ziyaretçi kabul edilmemektedir. Kraliyet ailesi günümüzde hala daha taç giyme törenleri, düğün, cenaze, kutsal günler gibi kutlamaları Kraliyet Sarayı’nda yapmaktadır.

Gece Pazarları: Bangkok’un gece pazarları (Night Markets) da oldukça meşhurdur. En iyi gece pazarları arasında Patpong, Rot Fai ve Asiatique yer almaktadır. Barların ve canlı müziğin olduğu gece pazarları adeta bir karnaval havası yaratır. Lokal hediyelik eşyaların yanında ayrıca çok iyi taklit edilmiş marka çantalar, saatler, gözlükler de pazar tezgahlarında yeni sahibini beklemektedir.