Floransa Gezelim Görelim

Floransa Gezelim Görelim

Arno Nehri çevresinde yükselen ışıltılı şehir Floransa,  İtalya'nın ve Avrupa'nın en önemli turist çekim merkezleri arasından öne çıkıyor. Toskana Bölgesi'nin başkenti olan şehirde görülmeye değer pek çok turist değer mevcut. Muhteşem mimarisi, ilginç tarihi yapıtları, samimi yerel halkı ve göz alıcı dokusu ile gezginler tarafından her yıl büyük ilgi görüyor. Kültürel geziler yapmaktan hoşlanıyorsanız gezi duraklarınız arasına mutlaka Floransa'yı eklemenizi öneririm. Ailenizle veya arkadaşlarınızla giderek, hayatınız boyunca unutamayacağınız güzel bir tatil geçirebilirsiniz.

Floransa Ulaşım: Türkiye üzerinden direkt ve aktarmalı uçuşların yapıldığı Floransa'ya ulaşım oldukça kolay. Amerika Vespucci havalimanına her gün farklı uçak firmaları tarafından uçuş seferleri düzenleniyor. Türkiye'den gelecekseniz, kendi tatil planlarınıza uygun vakitlerdeki seferleri inceleyebilirsiniz. Ancak İtalya'nın diğer büyük şehirlerinden ulaşacaksanız hızlı trenleri kullanabilirsiniz. Ayrıca Paris ve Münih üzerinden gelen yataklı tren aracılığıyla da şehre varabilirsiniz.  Floransa'da görülmesi gereken turistik değerlerin hemen hemen hepsi birbirine yakın lokasyonda yer alıyor. Ancak şehir içi ulaşım için otobüs, bisiklet veya tramvayı tercih edebilmeniz de mümkün.  Özellikle belediyeden kiralayacağınız bisikletlerle rahat ve güzel şekilde yolculuk yapabilirsiniz.

Floransa Gezilecek Yerler: Kültürel çekiciliği ile dikkatleri çeken bölgede, görülmeye değer pek çok turistik lokasyon yer alıyor. Katedraller, müzeler, dar sokaklar, tarihi meydanlar ve galeriler, gezebileceğiniz başlıca turistik noktalar arasında bulunuyor. 

Uffizi Galerisi: Floransa gezilecek yerler denildiğinde gezginlerin şüphesiz ilk akla gelen turistik değer Uffizi Galerisi oluyor. Giorgio Vasari tarafından tasarlanan yapıt, içerisinde yer alan nadide parçaları ile ihtişamlı bir görüntü sergiliyor. Uzun ve dar yapıda olan avlusu, Arno Nehrine açıldığı için karşınıza muhteşem bir manzara çıkıyor. Mimarinin görülmeye değer en güzel eseri ise Urbino Venüsü. Tiziano'nun elinden çıkan muazzam saant eseri, tanrıça sembolü ile görenleri hayrete düşürüyor.

Duomo Katedrali: Şehrin en büyük katedrali olma unvanını taşıyan Duomo Katedrali, gotik tarzdaki mimarisi ile şehrin tarihi dokusunu vurguluyor. "Santa Maria del Fiore" ismiyle de anılan yapıta yekpare açıdan bakıldığında Latin Haçı'nı andıran bir tasarım göze çarpıyor. İç kısmı, Rönesans döneminin izlerini yansıtan bir şekilde dizayn edilmiş. Girişte bulunan saati ve kubbesi ile görülmeye değer diğer önemli noktalarından. Ziyaretiniz esnasında dış kısımdan girilen kubbesine çıkabilir ve doyasıya Floransa manzarasını seyredebilirsiniz.

Bargello Müzesi: "Halk Sarayı" ismiyle de anılan Bargello Müzesi,  şehrin en eski devlet binası olarak öne çıkıyor. 1255 yılında Capitono del Popolo'nun ikametgâh yeri olarak inşa edilen mimarinin tasarımında Vecchio Sarayı'ndan esinlenilmiş. Açık avlu ile çevrelenen müzede; Brutus büstü, Apollo heykeli, Pitti Tonda rölyefi ve Bacchus Heykeli gibi dünyaca ünlü çeşitli sanat eserlerini inceleme şansı elde edebileceksiniz.

Accademia: Floransa Güzel Sanatlar Okulu olarak da isimlendirilen Accademia, sanat eserleri ile hayrete düşüren göz alıcı bir ortam. Avrupa'nın ilk çizim akademisi olan turistik durakta, Michelangelo'ya ait Davut Heykeli'ni inceleyebilirsiniz. Mermer yapıda olan heykel, Davut'un Golyat'a karşı saldırı kararını aldığı anı sembolize ediyor.

San Marco: Dini bir kompleks olarak bilinen San Marco, meşhur el yazması koleksiyonu ile turistlerin beğenisini topluyor. İçerisine Aziz Antoninus isimli dehliz aracılığı ile giriş yapılmakta. Sana koleksiyonlarında ise daha çok Fra Angelico adlı İtalyan ressamın eserleri ön plana çıkıyor.

Santa Croce Bazilikası: Mermer işlemeleri ile dikkat çeken Santa Croce Bazilikası, en ünlü İtalyan sanatçılarının gömülü olarak bulunduğu turistik rotalar arasında. Marconi, Rossini, Foscolo, Galileo ve Michelangelo gibi ünlü İtalyan sanatçılara ev sahipliği yaptığı için "İtalyan Övünmeler Tapınağı" olarak da isimlendiriliyor. Kutsal Haç'ın hikâyesini simgeleyen Gaddi eseri ve Cimabue amblemi taşıyan çarmıh da görebileceğiniz diğer önemli eserlerini temsil ediyor.

Vecchio Sarayı: 94 metre yüksekliği ile kale görünümü ortaya koyan Vecchio Sarayı ise otantik tasarımı ile turistler tarafından büyük rağbet görüyor.  Floransa turu süresince 1872 yılına kadar Belediye Sarayı olarak kullanılan bu yapıtı ziyarete gelebilir ve Michelangelo'nun göz alıcı Zafer Heykeli'ni inceleyerek tarihi anlara tanıklık edebilirsiniz.

 

 

Yorum Yaz

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.