Budapeşte Gezelim Görelim

Budapeşte Gezelim Görelim

Üç farklı bölgenin birleşiminden oluşan samimi şehir Budapeşte, kendine has dokusu ve doğal güzellikleri ile insanı etkilemeyi başarıyor. Genel atmosferinin yanı sıra toplu taşıma sistemine kadar her yönüyle görülmeyi hak ediyor. Macaristan'ın başkenti olan bölgenin en eski tarihi semtini Buda oluşturuyor. Pest bölgesinde ise 19. yüzyıla ait kalıntılar göze çarpıyor. Orta Avrupa şehrine siz de kendinize uygun bulduğunuz zaman aralığında gezi planlayarak kendinizi güzel bir tatilin akışına bırakabilirsiniz. Bütçenize uygun bir havayolu firmasından Budapeşte uçak bileti satın alarak tatil hazırlıklarınıza başlayabilirsiniz.

Budapeşte Ulaşım: Ulaşım noktasında gelişmiş bir alt yapıya sahip olan kente, uçak yolculuğu ile kısa sürede seyahat edebilirsiniz. Merkeze 16 km mesafede konuşlanmış olan Ferench Lizst Havalimanı'na gün içerisinde pek çok farklı havayolu firmasına ait seferler gerçekleştiriliyor. Örneğin: İstanbul'dan kente direkt olarak sefer bulabilmeniz oldukça kolay. Havalimanına indikten sonra ise otobüs, taksi ve metro ile şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

Budapeşte Gezilecek Yerler: Seçkin konaklama alternatiflerinin görüldüğü şehir, doğal ve tarihi güzellikleri ile yılın her dönemi turistlerin akınına uğruyor. Sessiz ve sakin kalmış dokusunu geçmişten beri korumayı başaran kentte, yaklaşık 3 gününüzü ayırarak sevdiklerinizle birlikte muhteşem bir Budapeşte turu deneyimleyebilirsiniz.

Buda Kalesi: Geziye başladığınızda ilk olarak Buda Kalesi'ne gitmenizi tavsiye ederim. Şehirle özdeşleşmiş olan tarihi kale, Tuna Nehri üzerinde konuşlanmış. Yapıya Labyrinth girişinden devam edildiğinde karşınıza küçüklü bir mağara çıkıyor. Büyülü bir ambiyansa sahip olan mağaranın bir bölümünde kırmızı şarap üretilen kuyular göze çarpıyor. Kale meydanı aynı zamanda farklı seremonilere de ev sahipliği yapmakta. Macar Ulusal Galerisi, Budapeşte Tarih Müzesi ve Ulusal Szechengi Kütüphanesi gibi mimari eserleri bu tarihi meydanda inceleyebilirsiniz.

Gellert Tepesi: Kayaç yapıdan oluşan Gellert Tepesi,  hamamları ve SPA'sı ile ünlenmiş turistik duraklardan bir tanesi. Ortasında yer alan kale, Macar Kurtuluş Savaşı'ndan sonra şehrin kontrolünü sağlamak amacıyla Habsburgs tarafından inşa edilmiş. UNESCO Dünya Mirasları Listesi'nde bulunan tepeye çıkabilir ve muhteşem şehir manzarasını seyredebilirsiniz.

Matthias Kilisesi: Avusturya-Macaristan İmparatorluğu'nun geçmişini yansıtan Matthias Kilisesi, ihtişamlı ve otantik dizaynı ile şehrin tarihsel dokusunu güçlendiriyor. Yaklaşık 700 yıllık bir geçmişe sahip olan mimari yapıtta, önceleri Fransz Joseph ve Elizabeth için taç giyme törenleri yapılırmış. Günümüzde turistik cezbediciliği ile dünyanın pek çok noktasından ziyaretçilerini ağırlıyor.

Balıkçı Tabyası: Kale Tepesi üzerinde yer alan Balıkçı Tabyası, şehrin tarih kokan başlıca turistik duraklarından. Macaristan'ın kuruluşu amacıyla inşa edilen alanda, ziyaret edebileceğiniz yedi kule var. Her bir kule, yedi farklı kavimi sembolize ediyor. 

Szechenyi Kaplıcaları: Budapeşte'nin kendine has dokusunu yansıtan en önemli turistik rotalarından birisi de kaplıcaları. Avrupa çapında değerlendirildiğinde ise en büyük şifalı suları kaplıca Szechenyi oluşturuyor. Kaplıcalar bünyesinde 18 doğal kaynak suyu var. Açık alan kısmında büyük bir yüzme havuzu ve 2 adet de termal kaplıca faaliyet gösteriyor. Doğal kaynak sularının bulunduğu alana özellikle hafta sonu gitmelisiniz. Cumartesi günleri, kaplıcanın açık alanında renkli SPA partileri yapılıyor.

Dohany Sinagogu: Görkemli bir ambiyans çizen Dohany Sinagogu, dünyanın en büyük yapılarından birisi. Farklı sinagog yapılarına ilham kaynağı olan eserde pek çok tarihi detay görebileceksiniz.

Szechenyi Köprüsü: Şehrin ikonik değerlerinden olan Szechengyi Köprüsü, Pes ve Buda semtlerini birbirine bağlıyor. Köprünün giriş kısmında heybetli iki aslan heykeli mutlaka görmeye değer. Arkadaşlarınızla veya sevdiklerinizle birlikte önünde fotoğraf çektirerek geriye Budapeşte gezisinden hatıra bırakabilirsiniz.

Trinity Sütunu: Kale Bölgesi'nin kalbi konumunda olan Trinity Meydanı, orta kesimindeki devasa sütun eklemesiyle tarihi bir atmosfer sergiliyor. 1713 yıllarında dizayn edilmiş olan mimarinin yapıış amacı, o yıllarda şehirde yaygın olan veba salgınından korunma inanışı olarak rivayet ediliyor. Philipp Ungleich tarafından inşa edilen eser, barok tarzındaki süslemeleri ile ilk bakışta göz dolduruyor. Üst bölümünde ayrıca baba, oğul ve kutsal ruhu simgeleyen bir heykel daha dikkati çekiyor. Meydana geldiğinizde görkemli sütunu inceleyebilir ve tatilinize kültürel bir anı bırakabilirsiniz.

 

Yorum Yaz

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.