Prag Yeme İçme

Prag Yeme İçme

Avrupa'nın tarih kokan eşsiz şehri Prag yeme içme konusunda herkesin damak zevkine hitap eden yemek seçenekleri bulunuyor. Doyurucu öğünlerin var olduğu bölgede, üstelik farklı ülkelere ait mutfak kültürleri de hakimiyet gösteriyor. Şehirde kahvaltı olarak daha çok tatlı türlerine ağırlık veriliyor. Çoğunlukla kahve, reçel ve ekmek ile kahvaltı yapan kişiler görebileceksiniz. Ancak seçkin kahvaltı sunan mekanlarla karşılaşmak da mümkün. Dolayısıyla kahvaltısız asla diyorsanız gezi öncesi bir araştırma yapmak da büyük fayda var. Öğle vakitlerinde yöre halkı ana yemekleri tercih ediliyor. Sebzeli ve etli olarak hazırlanan yemekler damak tadına göre değişiklik gösteriyor. "Dumplings" adı verilen hamur işi, öğle yemeklerinde sıklıkla tüketilen gıdaların başında geliyor. Akşam yemeklerinde başlangıçlar ve çorba seçenekleri ön plana çıkıyor. Başlangıç aperatifi olarak genellikle Prag jambonu servis ediliyor. Garsonunuzdan ister tek başına  isterse de peynir veya patates gibi gıdalar eşliğinde isteyebilirsiniz. Çorba türü olarak da patatesli veya mantarlı tarifleri deneyebilirsiniz. Tatiliniz süresince, atıştırmalık seçenekler bulabilmeniz oldukça kolay. Prag sokaklarının her köşesinde küçüklü büyüklü yemek dükkanları sıralanıyor. Üstelik tümü gecenin geç saatlerine kadar açık. Örneğin: Bir konser veya sinema sonrası acıktığınızı hissederseniz sokaklardaki atıştırmalık mekanlara uğrayabilirsiniz.  McDonald's ve KFC gibi yemek zincirleri, geceleri 24:00'a kadar hizmet gösteriyor. Buralarda da karnınızı doyurabileceğiniz lezzetler bulabilirsiniz.

"Pecena kachna se zelim a knedlike", "Smazene zampiony", "Pecene kures brambory", "Svickova na smetane knedliky" ve "Smazeny syr" ana yemek seçenekleri olarak karşınıza çıkıyor. Knedliky, yörenin en meşhur lezzeti olduğu için yemek mekanlarının hemen hemen hepsinde pişiriliyor. Izgara ördek yemeği olan lezzeti mutlaka denemelisiniz. Şık bir yemek mekanında kırmızı şarabınız eşliğinde tüketebilirsiniz. Smazene zampiony, bir tür kızartılmış mantar. Çeşitli soslarla birlikte servise hazırlanarak hem görüntüsü hem de tadı ile büyük beğeni topluyor.

 

 

Brambory, Türkiye'de ızgara tavuk ve patates ikilisi. Sıcak şekilde servis edildiği için lezzeti ile damaklarda tat bırakıyor. Svickova na smetane,  fileto etin krema sosa bulanmış hali. Hamur işi lezzeti ile birlikte yemek masalarında yerini alıyor. Smazeny syr, kızartılmış ekmek ve peynir dilimleri olarak biliyor. Hafif türde olduğu için hem akşam yemeklerinde hem de kahvaltılarda sıklıkla tüketiliyor. "Dort", "medovnik", "palacinky" ve " Jablecny zavin" de başlıca tatlı seçenekleri arasından ön plana çıkıyor.  Prag'da bu meşhur lezzetleri deneyimleyebileceğiniz pek çok restaurant seçenekleri mevcut. Bütçenize ve zevkinize uygun mekanlardan birisine giderek yemeğinizi yiyebilir ve şehrin kültürel dokusunu daha yakından inceleyebilirsiniz.

La Finestra in Cuccina : Harika yemek kokuları ile ilk girişte insanı büyüleyen La Finestra in Cuccina, şehrin en gözde İtalyan duraklarından. Leziz İtalyan yemekleri tatmak istiyorsanız mutlaka uğramaya değer. Yanı başında bistro ve şarap bar isminde sevimli bir mekan daha yer alıyor. Burada da enfes makarna lezzetlerini deneyerek güzel bir öğün geçirebilirsiniz.

George Prime Steak : Şehrin en güzide etçilerinden olan George Prime Steak, yumuşak ve apızda dağılan nefis et alternatifleri ile gerek yöre halkının gerekse Türk turistlerin beğenisini topluyor. Mekanda Amerikan konseptinde yapılan et yemeklerinin yanı sıra deniz ürünleri de pişirilmekte. Ailenizle veya arkadaşlarınızla birlikte akşam yemekleri için online rezervasyon yaptırabilirsiniz.

"Bramborova Polevka", "Zelna polevka","Koprova polevka" ve "Cesnekova polevka" şehrin en meşhur çorba seçeneklerin birkaçını oluşturuyor. Özellikle "Cesnekova polevka", malzemeleri ve hazırlanışı ile turistlerin dikkatini çeken tatlardan bir tanesi. Dil çorbası olarak da bilinen lezzet,  ekşi süt ile hazırlanarak servis ediliyor.

Yorum Yaz

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.