Prag Gezelim Görelim

Prag Gezelim Görelim

Orta Avrupa'nın en muazzam şehirleri arasında değerlendirilen Prag; göz alıcı kanalları, tarihi yapıları, mimari yapıtları, doğal güzellikleri ve kendine has dingin ambiyansı ile turistlerin büyük beğenisini topluyor. Vltava Nehri etrafına kurulmuş olan kentin her köşesinde Ortaçağ dönemine ait izler göze çarpıyor. Mistik atmosferi sayesinde "Altın Şehir", "Avrupa'nın Kalbi" ve "Şehirlerin Anası" gibi farklı isimlerle de anılıyor. Siz de ilkbahar ve yaz aylarında ailenizle birlikte muhteşem bir Prag turu yapabilirsiniz. Prag uçak bileti alternatifleri arasından uçuş tarihinize uygun bir seçim yaparak kendinizi tatile hazırlamaya başlayabilirsiniz.

Prag ulaşım :  Doğru Avrupa şehri Prag, kültürel ve tarihi dokusu ile en çok turist çeken destinasyon noktaları arasında göze çarpıyor. Dolayısıyla şehre, dünyanın pek çok farklı noktasından uçuş seferleri düzenleniyor. Vaclav Havalimanına hemen hemen her gün Türkiye'den aktarmasız uçuşlar bulabilirsiniz. Prag'a diğer Avrupa şehirlerinden gelecekseniz uçak dışında tercih edebileceğiniz iki ulaşım aracı daha var. Otobüs veya tren ile rahat bir şekilde ulaşımınızı gerçekleştirebilirsiniz. Çünkü Çek Cumhuriyeti'nde ülkenin kendi bünyesine ait hızlı bir tren sistemi faaliyet gösteriyor. Böylelikle yakında olan Avrupa şehirlerinden kolayca Prag'a gelebilirsiniz.

Florenc'de yer alan otobüs terminali; Budapeşte, Münih, Viyana ve Berlin üzerinden şehre ulaşabilmeniz mümkün kılıyor. Farklı otobüs firmalarını inceleyerek bütçenize uygun bileti kolayca satın alabilir ve yolculuğa başlayabilirsiniz. Uçak yolcuğunu tercih edecekseniz, şehre geldikten sonra merkeze gidebilmek için farklı ulaşım araçlarına ihtiyaç duyacaksınız. Prag'da otobüs, taksi, metro ve araç kiralama seçenekleri, merkeze kolayca ulaşabilmenize yardımcı oluyor. Örneğin; Prag araç kiralama alternatifleri ile yorulmadan bavullarınızı aracınıza yerleştirebilir ve otelinize doğru yol alabilirsiniz.

Prag Gezilecek Yerler : Romantik şehir Prag, tarihsel ve sanatsal dokusu ile gelen tüm turist popülasyonunda hayranlık uyandırıyor.  Kültürel ambiyansı ve kendine has tarihi ile adeta geçmişe dönük bir yolculuğa çıkacaksınız. Kısa süreli tatil yapmak istiyorsanız bu göz alıcı şehiri mutlaka değerlendirmelisiniz. Prag gezisi anıları ile muhteşem bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz.

Prag Kalesi : Dünyanın en büyük kaleleri arasından öne çıkan Prag Kalesi, Lesser Town Bölgesi'nde göze çarpıyor. 9. yüzyılda inşa edilmiş olan yapıt adeta kompleks bir özellik gösteriyor. Prag Altın Yol, Aziz George Manastırı, Prag Kalesi Resim Galerisi ve Kraliyet Bahçeleri, mimarinin içerisinde yer alan yapıt eklentilerinden sadece birkaçı.

Astronomik Saat Kulesi : Old Town Meydanı üzerinden yükselen Astronomik Saat Kulesi, 70 metrelik boyutu ile heybetli bir görüntü çiziyor. Kuleye çıktığınızda, muhteşem Prag manzarası ile karşı karşıya kalıyorsunuz. Yapının üst katında görülen Astronomik Saat, şehrin simgesi olan mimari yapıtlarından birisi. Saattin içerisindeki 12 saat dilimi ise 12 burcu simgeliyor.

Prag Yahudi Mahallesi : Vltava Nehri ile Old Town Bölgesi arasında konuşlanmış olan Prag Yahudi Mahallesi, başlı başına gezebileceğiniz muhteşem bir yer. Josefov ismiyle bilinen bölgede, Yahudi Mezarlığı, 6 Sinagog ve Eski Yahudi Belediye binası bulunuyor. Sinagogların tasarımda, Elhamra Sarayı'nda ilham alınmış. Cumartesi günleri hariç haftanın her günü ziyarete gelebilirsiniz.

Karl Köprüsü : Vltava Nehri üzerinde görülen Karl Köprüsü, Prag Kalesi ile Old Town semtini birbirine bağlıyor. Şehrin tarihi dokusunu yansıtan köprü, muhteşem bir görüntü izlenimi veriyor. Yaya ulaşımına açık olan mimarinin uç kısımlarında kuleler ve barok tarzında inşa edilmiş 30 farklı heykel göze çarpıyor. Aziz John Nepomuk'a ait olan heykel görülmesi gereken en önemli yapıtların bir tanesi. Prag turu esnasında mutlaka köprüye gelmelisiniz. Müzikleri ile eğlendiren sokak sanatçılarının dinletilerine tanıklık edebilir ve şehrin manzarasına doyabilirsiniz.

 

 

Ulusal Müze : Wenceslas Meydanı'nda konuşlanmış olan Ulusal Müze, Neo-Rönesans tarzı ve ihtişamlı dokusu ile görenleri hayrete düşürüyor. Mimarinin içerisinde nümizmatik, tabiat tarihi, mineraloji ve arkeoloji gibi farklı alanlara ait temalarla karşılaşabilirsiniz.

Kampa Adası :  Prag'da doğal ve sakin bir güzellik arıyorsanız size önerebileceğim en güzel durak Kampa Adası.  Bünyesinde kanolar görüldüğü için Prag'ın Venedik'i olarak da isimlendiriliyor. Şeytan Deresi koluna ait olan adada, şehrin yoğunluğundan uzak güzel bir gün geçirebilirsiniz. Yaz aylarında gelerek güneşlenebilir ve ailenizle birlikte doğanın dingin atmosferini hissedebilirsiniz.

Yorum Yaz

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.