Roma Eğlence

Roma Eğlence

Akdeniz ikliminin hüküm sürdüğü şehirde, eğlence açısından da pek çok faaliyet bulabilmek mümkün. Işıklandırma ile süslenen Roma akşamlarında, dar sokaklarda arkadaşlarınızla birlikte yürüyerek eğlenebilirsiniz. Sokak sanatçılarının müzik şölenlerine şahit olarak doyasıya güzel anlar yaşayabilirsiniz. Dilerseniz klasik müzik dinletilerine katılabilirsiniz. Navona Meydanı, keyifli anlar tanıklık etmenizi sağlayan semtlerden bir tanesi. Burada ister kafelere giderek arkadaşlarınızla hoş sohbetler edebilir isterse de gece kulüplerine giderek şarkılar eşliğinde eğlenebilirsiniz. Sokaklarında sıralanmış olan restaurantlardan birisine giderek canlı müzik eşliğinde güzel bir akşam yemeği yiyebilirsiniz.

Turistlerin akınına uğrayan Campo de Fiori de keyifli vakitler geçirebileceğiniz rotalardan bir tanesi. Yerel halka yabancı turistlerin uğrak noktası olan meydan, günün her saati kalabalık oluyor. Dar sokakları etrafında sağlı sollu sıralanmış olan kafelerinde de daha çok Amerikan üniversite öğrencileri görülüyor. Üniversite'nin yer aldığı San Lorenza semti ise tam bir öğrenci alanı. Üniversite'nin yakın kesiminde barlar, Publar, kütüphaneler ve sanat galerileri gibi kültür merkezleri bulunuyor.

Müzikal tutkunlarının akın ettiği Monte Testaccio de yılın her dönemi popülerliğini koruyan semtlerden. Modern kulüpleri ve ristobarları ile meşhur olan semtte, dans severleri sabaha kadar devam eden capcanlı bir hayat bekliyor. Gece kulüplerinin birçoğu EUR semtinde konuşlanmış bulunmakta. Elektronik müziklerin ağırlık gösterdiği alanda, arkadaşlarınızla birlikte eğlencenin tadına varabilirsiniz.

Roma eğlence hayatının başlıca mekanlarından bazıları:

Circolo Degli Artisti : Canlı müzik seçenekleri ile ön plana çıkan Circolo Degli Artsiti, sıcak yaz aylarında ziyaretçilerinin uğrak noktası oluyor. Ünlü sanatçılar, girişlerin ücretsiz olduğu mekanı performansları ile neşelendiriyor.  Via Casilina meydanına geldiğinizde, 20:00-03:00 saatleri arasında açık olan mekana uğrayarak müziğin akışına kapılabilirsiniz.

 

 

Jonathan's Angels : Barok süslemeleri ile köşesi tarihi yansıtan mekan, Jonathan'ın mimari anlayışını yansıtıyor. Dikkat çekici renkleri ve dekoratif detayları ile ilk bakıştan itibaren göz kamaştırıyor. Mekana geldiğinizde piyano bar ve çeşitli müzik şovları ile keyfinize keyif katabilirsiniz.

Fiddler’s Elbow : Yerli ziyaretçilerin yanı sıra yabancı turistlerin de oldukça memnun eden Fiddler's Elbow, Roma'nın en güzide publarından bir tanesi. İrlanda kültürü ile bezenmiş olan ortamda, doğaçlama müziklerden çeşitli gösterilere kadar pek çok organizasyon düzenleniyor.

La Vineria : Ünlü şarapları ile nam salmış La Vineria, semt sakinleri kadar gelen turistlerin de uğrak noktası oluyor. Tarihi dokuda dizayn edilmiş şarap bar, hızlı servis anlayışı ve atıştırmalık seçenekleri ile büyük beğeni topluyor. Üstelik tüm içecek seçenekleri makul ve ulaşılabilir düzeyde.

Les Affiches : Caz kulübü olarak hizmet veren Les Affiches, kültürel aktivitelerden hoşlananların ilgisini çekiyor.  Ferah ve çağdaş ambiyansı ile müşterilerini memnun eden ortam, müzik dinletilerinin yanı sıra çeşitli sanat sergilerine de ev sahipliği yapıyor. Sabahın ilk ışıklarına kadar doyasıya eğlenebileceğiniz mekanda , dilerseniz hafta sonları kahvaltı edebilirsiniz.

Roma, yılın farklı dönemlerinde yapılan festival etkinlikleriyle de eğlence yaşantınızı renklendiriyor. The Noantri, bünyesinde en büyük kutlamaları barındıran meşhur festivallerden. Dini kökenli olan organizasyon, genellikle Temmuz ayının sonuna doğru gerçekleştiriliyor. Yaklaşık 8 gün boyunca devam eden etkinlikte, dev boyutlarda olan bir haç tarikat mensubu kişilerce taşınıyor. Sokak yürüyüşleri ve dans gösterileri ile zenginleştirilen festivale katılarak, tatilinize güzel bir anı katabilirsiniz. Böylelikle Roma'nın kültürel olgusunu ve geleneklerini de daha yakından analiz etmiş olacaksınız.

Temmuz veya Ağustos aylarında şehre tatil planlıyorsanız, Estate Romana Musica etkinliklerini de mutlaka değerlendirmelisiniz. Açık hava sinemalarına dünyanı pek çok kesiminde dansçılar katılıyor. Organizasyon boyunca sokak performanslarının yanı sıra opera ve tiyatro etkinlikleri de büyük bir ilgi görüyor. 

Yorum Yaz

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.